Projektový den – Život na železnici

15. 10. 2021 nás v rámci projektového dne navštívila zaměstnankyně Českých drah Tereza Suchánková. Děti seznámila s profesemi, které je možné na železnici potkat (výpravčí, strojvedoucí nebo průvodčí).

Ukázala také různé typy vlaků a jejich přezdívky (Žába, Žehlička, Plecháč, Princezna, Brejlovec, Karkulka…).
Dětem vysvětlila, jak se správně chovat ve vlaku i na nádražích z hlediska slušného chování i bezpečnosti. A jak celý den probíhal? Aby si všichni život na železnici hezky prožili, učitelky připravily zážitkové aktivity. Děti si v pokladně zakoupily jízdenku s čísly, nastoupily do vlaku z barevných papírů, průvodčí jim označila jízdenku a všichni odjeli do kina (multifunkční tabule), kde měla Tereza Suchánková připravenou prezentaci na již v úvodu zmiňované téma. Po jejím zhlédnutí jsme s využitím jízdenek a vláčků procvičili barvy, čísla, počítání, řazení, třídění a pojmy „před“ a „za“. Vláčky podle barev, po školce za zvuku písně, jezdily hned čtyři. Při jízdě museli všichni dávat dobrý pozor na barvu na „plácačce“! Na červenou se zastavilo a na zelenou se jelo.
Když skončily tyto aktivity, děti si ještě prohlédly „nádražácký batoh.“ 😊 Panečku, to bylo věcí. A protože se děti chovaly příkladně, za odměnu dostaly dětskou barevnou jízdenku. Všem dětem se „Den na železnici“ moc líbil! V návaznosti na tento projektový den bylo doporučeno rodičům navštívit „Parní víkend v Městci Králové“, kdy se s dětmi mohli svézt vlakem taženým historickou parní lokomotivou.
Bc. Olga Eliášová, učitelka